Crkva svetog Jurja Lovran
Župna crkva sv. Jurja Mučenika prvi put se spominje 9. svibnja 1410. godine. Pronašli smo spomen na ovu crkvu u oporuci lovranskog župnika Radena. Najstariji dio crkve, romanički temelj pravokutnog svetišta, nastao je između 12. i 13. stoljeća., da bi crkva u 14. i 15. stoljeću, u doba gotike, dobila i natkriveno svetište oslikano zidnim slikama.
Najveći dio fresaka uradili su majstori radionice Vincenta iz Kastva. Među značajnijim su slikama prikaz Raspeća na sjevernom zidu i prizori mučenja sv. Jurja na donjem dijelu istočnoga zida.
Na zidnim slikama vidimo i brojne, dobro sačuvane, grafite koji svjedoče o glagoljaškoj tradiciji u Lovranu. U doba baroka ova je crkva ojačana potpornim lukovima, koje vidimo na južnoj strani, a postupnom dogradnjom sjevernih kapela sjedinjena je crkva i zvonik. Smatra se kako su dotad na mjestu današnjih bočnih kapela župne crkve najvjerojatnije postojale dvije zasebne crkvice, i to crkva sv. Marije i crkva sv. Matije Apostola.
Negdje oko 1700. godine uređen je prostor za orgulje i crkveni zbor. Novije povijesno-umjetničke analize zvonik župne crkve stilski određuju u renesansu i datiraju njegovu gradnju u 16. ili najkasnije u početak 17. stoljeća. Ispred prvotnog pročelja crkve, koje također u baroku poprima današnji izgled, postojao je trijem. Osim zidnih slika unutrašnjost crkve krasi glavni oltar Sv. Jurja (iz 18. stoljeća) i krstionica (iz 17. stoljeća), a u bočnim kapelama drveni rezbareni oltari. U bočnim kapelama se lijepo ističu oltar Antona Padovanskog (16. stoljeće), oltar Majke Božje Karmelske (17. stoljeće), oltar sv. Križa (18. stoljeće).
Ukratko o crkvi sv. Jurja u Lovranu
Župna crkva sv. Jurja, izvorno je romanička građevina sagrađena u 13. stoljeću. Kasnije, u 15. stoljeću crkva dobiva novo svetište, nadsvođeno gotičkim mrežastim svodom, u cjelini ukrašeno kasnogotičkim fresko-slikarijama, koje su rad domaćih majstora.
Freske su nastale u razdoblju od 1470. godine do 1479. godine. Izrađene su u dvijema domaćim radionicama: kastavska radionica oslikala je slike na svodu i gornjem dijelu zidova, dok su donji dio svetišta oslikali istarski majstori.
Svoj današnji barokni izgled crkva je dobila u 18. stoljeću, kada je proširena dogradnjom dviju baroknih kapela te je tako spojena sa zvonikom.
Nasuprot župne crkve nalazi se stara zgrada gradskog poglavarstva, srednjovjekovni objekt na kojemu je u 19. stoljeću u luneti iznad portala izrezbaren u drvu lik Svetoga Jurja, zaštitnika grada Lovrana i lovranske župe, koji kopljem probada zmaja. Na pročelju zgrade nalaze se grbovi uglednih lovranskih obitelji.
Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
Nadogradi ovaj zapis
Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.