Etnografski muzej Zagreb
Etnografski muzej Zagreb specijalizirani je etnografski muzej. Ovaj muzej – kao ustanova – je osnovan 1919. godine, na poticaj Salamona Bergera. On je bio trgovac tekstilom i tvorničar, podrijetlom iz Slovačke. Salamon je prvi u fundus Muzeja stavio jednu od prvih i najvećih zbirki narodnih nošnji i tekstila. Etnografski muzej danas posjeduje oko 80 tisuća predmeta.
Predmeti koje izlažemo u našim prostorijama dolaze uglavnom iz područja etnografske baštine Hrvatske, i predstavljeni su u dvije glavne teme:
Narodne nošnje Hrvatske i odabrani predmeti narodne umjetnosti i rukotvorstva
Osnovne grane gospodarstva i narodnog rukotvorstva
Muzej se nalazi u secesijskoj zgradi nekadašnjeg Obrtnog doma koja je sagrađena 1903. godine, na zagrebačkom Mažuranićevom trgu. U periodu između 1919. i 1933. godine, znanstveni voditelj muzeja bio je profesor Vladimir Tkalčić. On je (Vladimir Tkalčić) u tom periodu objavio niz studija o umjetnosti hrvatskih seljaka, posebno o narodnim nošnjama Zagrebačke gore, te o hrvatskom čipkarstvu.
Zbirke muzeja:
Odjel izvaneuropskih kultura
Zbirka narodnih nošnji hrvatskog dijela Dinaridskog područja
Zbirka narodnih nošnji jadranskog područja
Zbirka narodnih nošnji panonskog područja
Zbirka tradicijskog nakita
Zbirke tekstilija
Zbirka glazbala
Zbirka lončarstva i košaraštva
Zbirka malih ukrašenih predmeta od drveta i šaranih tikvica
Zbirka predmeta kućnog inventara
Zbirka tradicijskog gospodarstva
Zbirka predmeta vezanih uz običaje i vjerovanja
Stalni postav muzeja:
Na prvom su katu (u stalnom postavu) izloženi predmeti – narodne nošnje iz Hrvatske – koji datiraju s kraja 19. i početka 20. stoljeća.
Ovaj je postav prostorno i kulturološki podijeljen u tri etnografska područja:
panonsko
dinarsko
jadransko
Izložene nošnje, i dijelovi nošnji zorno prikazuju raznolikost umijeća tekstilnog rukotvorstva pojedinoga područja. Naravno, da naglasimo, sva osnovna odjeća nastala je domaćim“radionicama“, odnosno u krugu domaće radinosti samostalnih seoskih domaćinstava.
Među izložbenim predmetima posebno možemo izdvojiti slikovite nošnje sjeverne okolice Zagreba. Tu su i bogata lanena ženska tkanja u nošnji hrvatske Posavine. Bogatstvom detalja oduševit će vas i slavonska muška i ženska nošnja ukrašena zlatovezom. Spomenuti moramo i nošnju mladenke iz Vrlike koja nosi veliki prevjes ukrašen kovanicama kao znak miraza. Tu su još i platnene košulje, te pokrivala za glavu iz Paga.
Posjetite prostorije našeg muzeja, da iz prve ruke svjedočite detaljima domaćih majstora tkanja i drugih rukotvorina iz te oblasti.
Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
Nadogradi ovaj zapis
Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.