Crkva Svetog Roka Draguć
Malena samo po dimenzijama, no velika u svakom drugom pogledu – Crkva sv. Roka u mjestu Draguć očarat će svakog tko je dođe posjetiti. Bez obzira dali ste došli na Svetu misu, ili u razgledavanje kao turist, jednostavno ostat ćete ugodno iznenađeni.
Kulturna i umjetnička vrijednost ove crkve oslikana je u freskama – doslovno. Već prilikom ulaska u crkvu imate pogled na freske kojima je crkva oslikana iznutra.
Crkva se nalazi na samom kraju malenog mjesta Draguć, a posvećena je sv. Roku – zaštitniku od kuge. U 15. i 16. stoljeću bilo je uobičajeno graditi crkve posvećene ovome svecu na ulazu u naselje. Tako bi sv. Rok mogao na najbolji način štititi mjesto od kuge koja je u tom periodu sijala strah Europom.
Kuga je tada bila zastrašujuća pomisao, a koliko su stanovnici strahovali od te bolesti govori i tema jedne freske u crkvi, na kojoj je prikazana gomila mrtvaca iz kojih vire strelice, simboli smrti od kuge. Freske u Draguću je naslikao Antun iz Padove, lokalni majstor iz istarske Padove, pokraj današnje Kašćerge. Na njegovim je radovima vidljiv utjecaj venecijanskog slikarstva, gdje nad bojom dominira linija crteža. Usvojeni i prerađeni renesansni oblici stvorili su lutkaste figure likova, s punim, ispupčenim usnama, okruglim rumenim obrazima i pažljivo iscrtanim očima. Zidne površine oslikane su 1529. i 1537. godine kao zahvala za izbavljenje od kuge, a o oslikavanju crkve svjedoči glagoljski natpis nad vratima iz 1529. godine, autorov potpis te imena naručitelja i godina.
Crkva sv. Roka u Draguću
Unutar središnjeg polja na svetišnom zidu nalazi se sv. Rok s još dva sveca zaštitnika sv. Sebastijan i Fabijan, dok su ostatak prikazi scena iz kristološkog ciklusa te četiri crkvena oca i drugih svetaca. Iz uobičajene ikonografije ističe se Imago pietatis, prikaz „bolnog Krista“ nad ulazom u crkvu. U središtu se nalazi široki sarkofag s Kristom, golim do pojasa, s prekriženim rukama i zatvorenih očiju. Krist je okružen likovima četiriju Marija i Ivana, a u pozadini su vidljivi atributi Kristove muke: križ, koplje i štap sa spužvom, dok su u donjim kutovima prikazana dva anđela u molitvi. Najistaknutiji prizor pripada Poklonstvu kraljeva, koje se proteže gotovo cijelom dužinom sjevernog zida, a sastoji se od više scena spojenih u jednu, raspoznaje se oproštaj od Heroda, susret i sastanak kraljeva, njihova putovanja te poklonstva.
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
Nadogradi ovaj zapis
Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.