Hrvatski pomorski muzej
Pomorski muzej u Splitu pokazat će vam i na najbolji način prezentirati povezanost Hrvatske sa morem i način življenja uz obalu. Muzej je osnovan 1925 godine, te je bogato pomorsko predočavanje povijesne povezanosti priobalnih mjesta i žitelja, sa morem i svim što povezujemo s tim.
Hrvatski pomorski muzej Split djeluje kao samostalna ustanova, i izravni je sljednik različitih sastavnica splitskog pomorskog muzealstva. Vlasnik Muzeja i njegov osnivač je Grad Split, a formalnu odluku o osnivanju donijelo je Gradsko vijeće Grada Splita 1997. godine.
Muzej ima za zadaću da istražuje, prikuplja, čuva i prezentira materijalnu i nematerijalnu pomorsku baštinu hrvatske obale Jadrana. Djeluje u periodu od prapovijesti pa sve do danas. Muzej je smješten u Tvrđavi Gripe, koja je i sama spomenik kulture.
U dvorištu Tvrđave Gripe nalazi se veći broj muzejskih izložaka većih dimenzija. Među izloženim predmetima dominira pramac parobroda „Bakar“ - jedan od sedam plovila iz muzejskog fundusa. Pored se nalazi i gajeta „Perina“ koja je izrađena 1857. godine, i jedno je od najstarijih plovila na istočnoj obali Jadrana uopće. Tu su i mnogi drugi vrijedni predmeti, koji posebno privlače posjetitelje i njihove znatiželjne poglede.
Jedan dio stalnog postava posvećen je trgovačkom pomorstvu i predočava nam razvoj broda, koji prati slijed od - jedrenjaka, broda na vesla, parobroda i broda na motorni pogon. Izložbu otvara jako zanimljiv predmet (keramička antička posuda „pitos“) koja je također impresivnih dimenzija. Posuda je služila za čuvanje namirnica, i danas je svakako zanimljiv i vrijedan izloženi predmet. Izložena su i antička sidra, te mnoge amfore, koje uglavnom potječu s nalazišta potopljenih brodova. Razvoj broda i navigacije najbolje nam predočavaju makete i slike dubrovačkih i bokeljskih jedrenjaka. Posebno su dojmljive pulene s korčulanskih jedrenjaka iz 19. stoljeća.
Hrvatski mornari plovili su svugdje po svijetu, a o tome najbolje svjedoči brodski dnevnik s ekspedicije austro-ugarskog jedrenjaka „Novara“ iz razdoblja od 1857. - 1859. godine, kao i portreti kapetana iz 19. stoljeća.
Među navigacijskom opremom posebnu pozornost privlače primjerci busola (kompasa) i sekstanti.
Muzejski postav, u jednom svom dijelu – dijelu koji prati trgovačko pomorstvo – završava u dvorani posvećenoj parobrodarstvu. Manje i veće makete parnih brodova i uporabni predmeti evociraju doba prvih turističkih putovanja parobrodima. To je još vrijeme prije nego su se pojavili prvi dizelski motori. U istoj dvorani nalazi se i jako vrijedna Zbirka brodskih strojeva. U toj zbirci posebno mjesto pripada prvim hrvatskim brodskim motorima, koji su izrađeni u splitskoj radionici „Rossi“ na početku 20. stoljeća.
Sukobi koji su se događali na Jadranu – od antike do kraja 20. stoljeća – predstavljeni su u dijelu postava posvećenog vojnom pomorstvu.
Nezaobilazni Viški boj iz 1866. godine najbolje je predočen izvornim predmetima iz bitke. Austrougarsko doba, do Prvoga svjetskog rata prikazano je različitim vrijednim izlošcima i umjetničkim djelima. Možemo u tom kontekstu spomenuti djela s pomorskom tematikom slikara Alexandera Kirchera.
Veći broj vrijednih i raritetnih predmeta prikazuje Prvi i Drugi svjetski rat, te njegovo događanje na Jadranu. Također, imamo izložene predmete mornaričke borbe iz Hrvatskog rata za neovisnost 1991. godine.
Izloženi torpedo – tada najsuvremenije oružje – zaključuje putovanje kroz stalni postav Muzeja. Zanimljiva činjenica koju svakako moramo spomenuti je ta, da je u Hrvatskom pomorskom muzeju Split izložen najstariji primjerak torpeda na svijetu. torpedo datira iz 1866. godine, a Zbirka torpeda, koja je izložena kao cjelina u posebnoj dvorani, po svojoj vrijednosti zauzima sam vrh u muzealstvu u svijetu.
Pomorski muzej u Splitu je tiho i ugodno mjesto za obilazak. Krase ga mnogi izloženi predmeti, bogatstvo povijesne povezanosti kopna i mora, a sa vidikovca u blizini se pruža lijepi pogled na Split.
Ako ste u Splitu, posebno ako ste sa djecom, Muzej obavezno trebate posjetiti.
Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
Nadogradi ovaj zapis
Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.