Valobran Kaše ili lukobran, je povijesna građevina u Dubrovniku, davno sagrađena da bi štitila staru gradsku luku od utjecaja valova.
Stara je gradska luka u Dubrovniku, zbog nepovoljnog položaja bila izložena udarima juga i valova pa je Veliko vijeće već 26. srpnja 1347. godine odlučilo izgraditi lukobran. Lukobrani su bili dugački 25 sežanja (oko 51 m) od položaja kule (danas u sastavu tvrđave Sveti Ivan) u pravcu sjeveroistoka.
Gradnja lukobrana Keše je započela 1484. godine, a radovi su završeni 1486. godine. Ipak, sve do danas se na tom prostoru nabacuje veliko kamenje za bolju i jaču zaštitu od valova. Ovaj dubrovački lukobran je građen po nacrtu poznatog dubrovačkog graditelja Paskoja Miličevića. Građeni su pomoću drvenih sanduka (dubrovački kašeta) i jedan su od najzanimljivijih dostignuća iz razdoblja Dubrovačke Republike.
Troškovi gradnje iznosili su 5.700 dukata. Osim zaštite od udara vjetra i valova Kaše su služile kao zaštita od upada neprijateljskih brodova u staru gradsku luku.
Zaštita Dubrovnika od prodora brodova
S tvrđave Sveti Ivan, preko Kaša, do mosta na istočnom ulazu u Stari Grad, zatezao se veliki i debeli metalni lanac. On je služio kao fizička zapreka uplovljavanju neprijateljskih brodova. Ako bi neprijateljski brod uplovio, a lanac je bio spušten, on bi ostao bez kobilice i jedara te je bio nesposoban za daljnju plovidbu.
Neobičan naziv – Kaše
Naziv ovog lukobrana u Dubrovniku potječe iz množine riječi kašeta. Kašeta je dubrovački naziv za drveni sanduk, uz pomoć kojih su se Kaše gradile. Stara gradska luka se, prema nekim starijim zapisima i pomorskim zemljovidima, nazivala Luka Kašun.
Obnova lukobrana Kaše
Valobran, odnosno lukobran Kaše u staroj dubrovačkoj luci oštećen je u potresu 1979. godine. Nakon toga je opet oštećen u Domovinskom ratu 1991. godine, zbog čega je potrebna detaljna obnova. Kao dio spomeničke cjeline stare gradske jezgre Dubrovnika, Kaše su pod zaštitom UNESCO-a. Zbog toga će poznati dubrovački lukobran biti u cijelosti obnovljen.