U jednom tekstu predstavit ćemo vam 4 šibenske tvrđave. Građevine koje su obilježile ovaj grad, i korz povijest i kroz današnje vrijeme.
U pitanju su: Tvrđava svetog Mihovila, tvrđava svetog Ivana, tvrđava Šubićevac i tvrđava svetog Nikole
Tvrđave su posebne, svaka na svoj način i svakako su obilježje ovoga grada. Šibenik je bogat još mnogim drugim spomenicima i građevinama, no u ovom tekstu upoznajte se sa spomenutim tvrđavama.
Danas nas očaravaju, ali su kroz povijest štitile najveću očuvanu staru gradsku jezgru u Hrvatskoj. Tvrđave su bile u službi obrane grada od raznih napada, kroz mnoga stoljeća, a i danas su očuvane i djeluju impresivno kada ih se obiđe.
Bedemi koji se izdižu iznad Šibenika danas predstavljaju nezaobilaznu atrakciju s fantastičnim pogledom koji naprosto morate doživjeti.
Tvrđava sv. Mihovila najstarija je šibenska tvrđava. Prvi put se spominje u 11. stoljeću, u vrijeme vladanja kralja Petra Krešimira IV. On je poznat i po tome što je 1066. godine utemeljio Šibenik. Tvrđava je bila polazna točka širenja gradskih zidina prema moru. Građena je na uzvisini od 60 m radi kontrole i obrane ulaska u šibenski zaljev i kanjon rijeke Krke. Često je razarana, pa današnji izgled potječe iz 18. stoljeća.
Tvrđava sv. Ivan nalazi se iznad šibenske stare gradske jezgre. Sagrađena je na uzvisini od 115 metara nadmorske visine. Zvjezdolikog je oblika, a projektirao ju je mletački arhitekt Antonio Leni. Funkcija joj je bila zaštita od turskih prodora. Zanimljivo je da je ova tvrđava izgrađena u svega 45 dana jer su Šibenčani pomogli u gradnji zbog opasnosti u napada. Nakon velikih gubitaka tijekom bitke 16. rujna 1647. godine, turska vojska se povlači iz Šibenika.
Tvrđava Šubićevac poznata je i pod nazivom tvrđava Barone. Nalazi se na 80 metara nadmorske visine. Bila je povezana s tvrđavom sv. Ivan s kojom je odigrala važnu ulogu u obrani grada od Turaka. Obje su tvrđave građene istodobno, uz pomoć građana zbog velikog straha od turskih prodora. Dugo vremena nosila je ime po barunu Degenfeldu, poznatom mletačkom vojskovođi njemačkog podrijetla koji je uvelike pomogao u obrani grada.
Radno vrijeme tvrđave
Tvrđava sv. Nikola podignuta je sredinom 16. stoljeća, na ulazu u kanal sv. Ante. Kao i ostale tvrđave, i ova je podignuta za obranu, ali od napada s mora. Okružena je morem sa svih strana i tek vrlo uskim nasipom tijekom vremena povezana s kopnom. Tvrđavu je projektirao mletački inženjer Michiele Sammichelle. Donji dio tvrđave građen je od bijelog kamena, dok je gornji sazidan od opeke. Otvori za topovsku paljbu smješteni su u razini mora. Tvrđava Sv. Nikola odlično je sačuvana i smatra se jednim od najvažnijih pomorskih spomenika na hrvatskoj obali. Do tvrđave možete doći pješice iz Solarisa uz Nordic walking s vodičem.